Biżuteria ze szkła z Murano, a biżuteria ze szkła weneckiego

komplet-murano-calle-5.jpg

Często tych określeń używa się w sposób zamienny, jednak wyroby ze szkła weneckiego nie są tym samym co biżuteria z Murano. Na czym polega różnica? Przede wszystkim weneckim określa się rodzaj szkła artystycznego, które wykonane zostało przy pomocy specjalnej techniki mającej na celu nasycenie go kolorami oraz uzyskanie jego jak największej przejrzystości. Latami udoskonalana przez Włochów technika, mimo jej chronienia i owiania tajemnicą po pewnym czasie uległa rozpowszechnieniu i obecnie biżuteria ze szkła weneckiego oraz inne produkty użytkowe z niego wykonane, wcale nie muszą pochodzić z miasta gondolierów. Oznacza to, że w przypadku tych wyrobów chodzi nie o samo miejsce ich produkcji, ale o wykorzystaną do tego celu technikę.

Natomiast biżuteria lub innego rodzaju wyroby ozdobne, aby mogły być nazywane Murano, muszą pochodzić właśnie z tego włoskiego archipelagu wysp i zostać na nim wyprodukowane przez tamtejszych rzemieślników. Jednak obecnie nazwa ta często jest nadużywana i odnosi się do rękodzieła o podobnym stylu i zdobnictwie. Początki wytwarzania szkła kolorowego miały miejsce właśnie na włoskich wyspach Murano położonych niedaleko Wenecji. Zamieszkujący je rzemieślnicy stale udoskonalali proces produkcji tworzonych przez siebie małych dzieł sztuki, dzięki czemu dzisiaj ich wyroby cechują się prawdziwym kunsztem artystycznym oraz zauważalną precyzją wykonania. Wyróżnikiem oraz największym atutem wyrobów artystycznych produkowanych na Murano jest ich w całości ręczne wytwarzanie oraz idealna przejrzystość wynikająca z braku jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Z reguły oryginalna biżuteria ze szkła z Murano oznaczona jest specjalnym certyfikatem potwierdzającym jej pochodzenie, jednak nie zawsze jest to praktykowaną regułą. Niemniej rękodzieło wyprodukowane w oparciu o tę technikę, w postaci choćby biżuterii w formie kolczyków, wisiorków czy pierścionków, niezmiennie zachwyca swoim oryginalnym wzornictwem oraz głębią barw.